Zaplanuj idealną trasę rowerową w kilka minut – rewolucyjna aplikacja od polskiego twórcy - rozmowa z Kacprem Golińskim
# Transkrypt odcinka nr 12: Zaplanuj idealną trasę rowerową w kilka minut – rewolucyjna aplikacja od polskiego twórcy - Podcast Rowery dla Umysłu
## Teaser
Kacper (Gość): To mnie właśnie zmotywowało, żeby spróbować zrobić kolejny projekt - VeloPlanner i zrobić z tego biznes, który pozwoli mi się utrzymać.
Kacper (Gość): No i właśnie brakowało mi jakiegoś takiego miejsca, żeby wszystko było na jednej mapie, więc zrobiłem VeloMapę.
Kacper (Gość): Jakoś to hobbystycznie przez kilka lat rozwijałem, i w zeszłym roku postanowiłem zrobić aplikację mobilną.
Kacper (Gość): No ale stwierdziłem, że najpierw to jakoś zwaliduję ten pomysł i zrobiłem zrzutkę, żeby zobaczyć czy jest jakieś zainteresowanie.
Kacper (Gość): Czyli taką zrobiliśmy crowdfunding, no i się okazało, że ponad 1300 osób nas wsparło.
Rafał (Prowadzący): Szczególnie, że właśnie masz tą funkcję noclegów i od razu linka do rezerwacji na booking, więc to jest mega wygodne, żeby sobie taką wycieczkę tutaj zaplanować. Więc polecamy serdecznie.
## INTRO
Rafał (Prowadzący): Cześć, witam Was w podcaście Rowery dla Umysłu, gdzie rower jest czymś więcej niż najbardziej efektywnym środkiem transportu. Jestem Rafał Sobolewski i zapraszam Was w kolejną inspirującą podróż na dwóch kółkach.
Rafał (Prowadzący): Partnerem tego podcastu jest Fundacja POMBA, która wspiera i propaguje rozwój zrównoważonego kolarstwa górskiego w Polsce oraz prowadzi szkolenia z techniki jazdy w terenie.
Rafał (Prowadzący): W dwunastym odcinku rozmawiam z Kacprem Golińskim z Gdańska, autorem bardzo przydatnych rowerzystom aplikacji takich jak VeloMapa i VeloPlanner do planowania wycieczek i wypraw rowerowych.
## Per Capita
Rafał (Prowadzący): Cześć Kacper!
Klasycznie pytanie rozgrzewkowe u mnie w podcaście dla każdego gościa. Powiedz Kacper ile masz rowerów per capita w swoim gospodarstwie domowym.
Kacper (Gość): Ja osobiście mam trzy, znaczy ma czterech, ale czwartek muszę już taki stary, turystyczny sprzedać, albo oddać. Moja córka ma dwa, bo akurat przejściowo.
Rafał (Prowadzący): Mmm. Rozpieszczasz ją. Trzeba po prostu przesiadka z mniejszego na większy.
Kacper (Gość): Przesiadka tak, z biegówki na pierwszy z pedałami, a żona ma jeden na razie, ale planuje jeszcze kupić jego.
Rafał (Prowadzący): O, fajne. OK, czyli średnio 2 na osobę w tej chwili.
Kacper (Gość): Jakoś tak.
Rafał (Prowadzący): OK, to ty masz swoje 3. To jakie to są te 3 rowery? Czy masz jakieś podstawowe rowery?
Rafał (Prowadzący): Czy masz jeszcze gravel?
Rafał (Prowadzący): Czyli bardziej taki zadaniowo-komunikacyjny. No to ciekawe, myślałem, że powiesz, że trzy rowery to trzy różnego typu, a to same gravele praktycznie.
Rafał (Prowadzący): Modułowe, no tak, a na tych zawodach też jakoś komunikacyjnie po mieście je wykorzystujesz, czy raczej nie?
Kacper (Gość): Znaczy ja mieszkam właśnie w Gdańsku, więc mamy rower miejski, więc komunikacyjnie korzystam z Mevo, miejskiego roweru.
Rafał (Prowadzący): A, no tak, mhm.
Kacper (Gość): Ale korzystam, no nie wiem, jak jedziemy na plażę albo jedziemy gdzieś tak, znaczy tak to typowo commuting to korzystam z roweru miejskiego, a swoje używam właśnie raczej tak no na weekend, tak weekendowo, rekreacyjnie.
Rafał (Prowadzący): Bardziej wycieczkowo i rekreacyjnie, tak? Spoko.
## Historia rowerowa Kacpra
Rafał (Prowadzący): To jaka jest historia za tymi trzema rowerami? Czemu właśnie ta twoja historia rowerowa jest tak bardzo związana z gravelem? Co cię przyciągnęło do tego typu aktywności?
Kacper (Gość): Znaczy, ja nawet o tyle nie jeżdżę samym takim typowo, nie jestem takim może ultragravelowcem, że asfaltu nie lubię. Ja właśnie bo mam też komplet kół szosowych, ale po prostu rower jest taki uniwersalny, czyli też w tym swoim podstawowym gravelu Rose to mam możliwość zamontowania bagażnika. Przeszedłem cykl bikepacking, ale muszę się pozbyć torebek i już wracam na sakwy, więc jest uniwersalny rower. Uniwersalne szosowe, czyli mogę się tam pościgać gdzieś z kolegami i właśnie uniwersalny tego roweru to jest wielka sprawa.
Rafał (Prowadzący): Ok, po prostu trzymasz go dostosować, czyli możesz typowo na zwykłych kołach pojechać do lasu, na szutry,
Kacper (Gość): Tak, tak, tak.
Rafał (Prowadzący): albo właśnie zamienić na szosę, albo domontować bagażnik i pojechać z sakwami turystycznie.
Kacper (Gość): Tak jest właśnie, można robić wszystko na nim.
Rafał (Prowadzący): No, rzeczywiście mnie też ciągnie do gravela, ja jeszcze nie mam gravela. Nie jeździłem nigdy tak, na zasadzie przejechałem się może kilkaset metrów na czymś gravel. No zobaczymy, może w przyszłości moja stajnia też się powiększy.
Kacper (Gość): Nawet startowałem na gravelu na pierwszych tam swoich zawodach triathlonowych, także też można taką dyscyplinę uprawiać, na gravelu.
Rafał (Prowadzący): O, na gravelu, na grubych oponach, czy na szosowych, ok, no tak, spokojnie, jak poszło?
Kacper (Gość): Nie, no na szosowych. Pierwszy start, pierwszy rekord, personal record, także dobrze, gdzieś tam w połowie stawki, więc nie najgorzej, nie najlepiej.
Rafał (Prowadzący): No tak. No ok, to nieźle.
## Nara korpo
Rafał (Prowadzący): Dzisiaj mieliśmy porozmawiać sobie przede wszystkim o twoim superprojekcie VeloPlanner. No właśnie, bo okazało się, że ten twój... twój VeloPlanner podejrzewam, że jest główną przyczyną, dla którego rzuciłeś pracę na etacie w korpo.
Kacper (Gość): Jest.
Rafał (Prowadzący): Ale chciałem ci dopytać, czy były jeszcze jakieś inne powody takiej decyzji.
Kacper (Gość): Znaczy, po pierwsze chciałem już zmienić pracę. Na pewno już mnie męczyła tamta praca w tamtym, w tamtej firmie, więc chciałem coś, spróbować coś nowego. Chciałem spróbować coś swojego i też VeloMapa, czyli mój ten drugi projekt rowerowy, też cieszy się dużą popularnością i to mnie właśnie zmotywowało, żeby spróbować zrobić kolejny projekt - VeloPlanner. Ciekawe jest zrobić z tego biznes, który pozwoli mi się utrzymać.
Rafał (Prowadzący): No to fajna historia. Mam nadzieję, że okaże się sexy story. Natomiast powiedz, czy odrzucenie etatu jeździć więcej na rowerze?
Kacper (Gość): Nie, na razie już jeżdżę mniej, plus była zima, na razie się skupiałem na rozwoju projektu, bo mam taki wyścig z czasem, żeby spróbować mieć jakiś przychód z tego, więc jest wyścig z czasem, plus, ale dobrze się składało, bo była brzydka pogoda, więc mnie tak nie ciągnęło na dwór. Teraz będzie gorzej, bo będę musiał walczyć z priorytetami, ale myślę, że tak, planuję na razie jeszcze, przynajmniej do wakacji jeszcze się skupić na rozwoju projektu, a nie na jeżdżeniu na rowerze, więc raczej będę jeździł mniej.
Rafał (Prowadzący): No tak, ale też myślę, że też trzeba czasem dać głowie odpocząć, żeby się odświeżyła,
Kacper (Gość): Nie, oczywiście, oczywiście.
Rafał (Prowadzący): szczególnie przy tak kreatywnej pracy. Wspomniałeś właśnie o sukcesie VeloMapy.
## VeloMapa
Rafał (Prowadzący): To może opowiedz tę historię, jak się zadział ten sukces.
Kacper (Gość): To jest sukces, powiedzmy, niekomercyjny, ale VeloMapę zacząłem robić około pięć lat temu, jak mniej więcej w tym samym czasie przeprowadziłem się do Gdańska i zacząłem szukać tras rowerowych. No i właśnie brakowało mi jakiegoś takiego miejsca, żeby wszystko było na jednej mapie, więc zrobiłem VeloMapę. Jakoś to hobbystycznie przez kilka lat rozwijałem i w zeszłym roku postanowiłem zrobić aplikację mobilną i... bo tam kilka osób mnie pytało, kiedy aplikacja. Pomyślałem, że najpierw jakoś zwaliduję ten pomysł i zrobiłem zrzutkę, żeby zobaczyć, czy jest jakieś zainteresowanie. Czyli taką zrobiliśmy crowdfunding i za minimum 20 zł było obiecane funkcję premium, więc to też była taka transakcja trochę... żeby ci wspierający coś mieli w zamian. No i się okazało, że ponad 1300 osób nas wsparło. Ten projekt zebrałem 46 tysięcy, plus później, jak już odpaliliśmy tę aplikację, i to było wszystko. Przez 6 miesięcy mieliśmy 60 tysięcy pobrań. W zeszłym roku, czyli 2024, VeloMapę stronę odwiedziło niespełna milion unikalnych użytkowników, czyli to już były takie porządne liczby, które zmotywowały mnie, że jednak coś tutaj jest i myślę, że dam radę to jakoś zmonetyzować i utrzymać się z tego projektu. I właśnie to jest ten taki sukces, powiedzmy, no nie komercyjny, ale sukces, że to jest jedna z popularniejszych stron rowerowych o szlakach w Polsce.
Rafał (Prowadzący): No tak, bo właśnie, bo VeloMapa to była tylko o szlakach rowerowych w Polsce.
Kacper (Gość): Tak, szlaki turystyczne oficjalne w Polsce.
Rafał (Prowadzący): Myślę, że bardzo przemyślane podejście z tą weryfikacją, walidacją. No bo 46 tysięcy to nie jest taka kwota, żeby się z tego utrzymać. Natomiast rzeczywiście jakby zwalidowało, że jest to zainteresowanie, jest ten potencjał jakiś narozu i jest szansa, że to może zadziałać. Więc z tego co rozumiem, na podstawie tego stanowiłeś jakby pójść szerzej i zrobić VeloPlanner, który już ma tą funkcję planowania tras
Kacper (Gość): Tak.
Rafał (Prowadzący): I obejmuje już szlaki na całym świecie.
Kacper (Gość): Znaczy pierwsze, to właśnie ta w świecie start-upowym się mówi zawsze, żeby to zwalidować, czyli spróbować coś sprzedać, zanim się zbuduje. I to była tak powiedzmy taka walidacja, bo ludzie nam dali swoje pieniądze za jeszcze za w sumie za nic. Czyli to rzeczywiście, no, bo to też było na dwie osoby podział, że dodać te czteryście, czteryście sześć tysięcy, no to taki, no to nie jest jakoś, żeby się utrzymać właśnie na, nie wystarczy, żeby się utrzymać, ale właśnie, żeby tam pozwoliło też zadrownić freelancera dodatkowego i właśnie VeloPlanner. Czemu VeloPlanner? Bo właśnie też robiliśmy ankiety, badania i wyszło, że ludziom, użytkownikom brakuje planera, który pozwoli planować wyprawy turystyczne, ale nie tylko. I no już w tym momencie też właśnie zrobiłem to na cały świat, żeby w kilku językach, żeby się nie zamykać na, tylko na Polsce.
Rafał (Prowadzący): Mhm.
Kacper (Gość): I właśnie próbujemy.
## VeloPlanner
Rafał (Prowadzący): No okej, to jakie sobie stawiasz cele związane z VeloPlannerem, jaka jest wizja tego produktu?
Kacper (Gość): Wizją jest, żeby na pewno planer webowy był takim, tak jak VeloMapa w Polsce była takim miejscem, gdzie każdy idzie i szuka informacji o szlaku rowerowym, to żeby VeloPlanner był też takim miejscem, jak ktoś planuje wycieczkę rowerową powiedzmy turystyczną, to VeloPlanner się z tym już kojarzył, bo dużo mamy funkcji, które, dużo jest funkcji, które wspierają takie wycieczki turystyczne, ale też chciałbym, żeby to była, no nie tylko pod turystykę rowerową, ale też... pod różne innego typu wycieczki rowerowe, wyjazdy rowerowe. Ale w tym momencie się skupiam tylko na takiej niższej turystyce.
Rafał (Prowadzący): To jest zdecydowanie też zgodnie z podręcznikiem, że tak powiem, startupowym. Skup się na jakiejś niszy, a dopiero potem zrób sukces tam. Jakieś stabilne przychody i potem dopiero rozwijaj na kolejne. Więc tak, no rzeczywiście, z mojego punktu widzenia, jak sobie wchodzę na VeloPlanner, to ten user experience tego planowania, łatwość tego, jak można sobie poklikać na mapie trasę, którą chcę przejechać. Widzę konkretne warstwy, różne przydatne informacje, jak noclegi, wiaty, dostęp do wody, punkty widokowe, tego typu rzeczy. To naprawdę bardzo fajnie działa. Jestem pod wielkim wrażeniem, że to jest takie, wydaje się takie lekkie, szybkie, sprawne. Oczywiście to jest zawsze przewaga tych nowych produktów i tutaj jest zawsze
Kacper (Gość): Dzięki. Tak. Tak, tak, tak.
Rafał (Prowadzący): wyzwanie, jak to utrzymać, jak nie zrobić tego spaghetti code, żeby to dalej utrzymywało ten swój taki performance, ten taki fajny user experience. Powiedz, jak planujesz właśnie do tego podejść i czy doświadczenia zebrane z VeloMapy, w jaki sposób ci pomagają i wpływają nad właśnie twoje decyzje technologiczne i produktowe w VeloPlanner?
Kacper (Gość): Bardzo wpływają, bo właśnie VeloMapa jakby z założenia to miał być taki projekt hobbystyczny tylko skupiony na Polsce w jednym języku i jakby miał tylko wyświetlać szlaki na mapie i nic więcej i to tak jakby takie pewne decyzje, które zrobiłem na początku właśnie mię ciążyły. Dlatego też VeloPlanner już jest osobnym projektem, żeby zacząć od nowa, no ale wciąż wykorzystuje dużo doświadczeń plus część nawet kodu wykorzystuje. Czyli też... pewne założenia VeloPlanner. Znaczy założeniem jest, że to ma być już projekt międzynarodowy, wielojęzykowy i ma być planer i ma być na cały świat, więc to też jakby inne podstawy, inne fundamenty. Wymagało to innych fundamentów, ale mapę rozwijałem pięć lat. Hobbystycznie tam po godzinach to nie było jakiś ciągły rozwój, ale też dużo się nauczyłem o mapach, o danych przestrzennych, o właśnie o... Ja jestem programistą, ale takie nie miałem doświadczenia z mapami. I z kartografią cyfrową. To wszystkiego się sam nauczyłem podczas pracy z VeloMapy i teraz okazuje się to bardzo cenne.
Rafał (Prowadzący): No tak, to też jest, wydaje mi się, fajny przykład dla kogoś, kto chce, kto marzy o rozkręceniu jakiegoś swojego projektu, że warto zacząć właśnie hobbystycznie coś, żeby się nauczyć i może niekoniecznie to będzie ten docelowy projekt, który się będzie rozwijać, ale właśnie zacząć coś, żeby zrobić raz, marketingową jakąś rozpoznawalność, a dwa, właśnie doświadczenia w konkretnej technologii i w konkretnych tematach, które potem ci się przydadzą do rozkręcenia. Ale właśnie, to tak z ciekawości, czy jakiś kod jest współdzielony, jakby, czy ten kod z VeloMapy, który napisałeś, w jakimś procencie używasz też w VeloPlanner, czy wszystko jest od zera?
Kacper (Gość): Bardzo mało, tam jakieś części kopiuję, ale powiedzmy to jest mniej niż 10%, myślę, albo dużo mniej, ale wykorzystuję dużo kodu, no właśnie VeloPlanner, taka aplikacja z mapami, to oprócz tego, że jest aplikacja, która pozwala zapisać, powiedzmy zaplanować, zapisać to wszystko w bazie danych, trzymać konta użytkowników, to oprócz tego mam dużo takich dodatkowych serwisów na dodatkowych serwerach, jak właśnie swój serwer mapowy. Sam przetwarzam dane z OpenStreetMap i tworzę się mapę. Zobaczcie, jaka jest nowa mapa. Można korzystać z gotowych rozwiązań, ale przy takim ruchu kosztuje to kilka tysięcy złotych miesięcznie. A mnie to teraz kosztuje kilkaset złotych za ten serwer, który utrzyma jeszcze dużo więcej ludzi. Czyli to jest z VeloMapy. Ten serwer mapowy wykorzystuje z VeloMapy.
Rafał (Prowadzący): Mhm.
Kacper (Gość): Aplikacja jest jakby osobna, ale takie dodatkowe wspomagające serwisy są te same. Właśnie tak samo serwer do routingu, te dodatkowe warstwy, to wszystko jest już VeloMapa wykorzystywała. to wszystko jest jakby już VeloMapa wykorzystywała. Czyli VeloPlanner korzysta już z tych danych jak VeloMapa.
Rafał (Prowadzący): Ok, czyli dużą większą część spodziewałeś się back-endu?
Kacper (Gość): Tak, takich dodatkowych serwisów. Tak, tak. Ale jakby aplikacja do planowania, czyli ten planer to jest wszystko wszystko jakby od zera.
Rafał (Prowadzący): Mhm, tak.
Kacper (Gość): Pisane.
Rafał (Prowadzący): No właśnie, bo czekamy przede wszystkim pewnie na apki mobilne VeloPlanner.
Kacper (Gość): Tak, tak.
Rafał (Prowadzący): To jest takie chyba, wydaje się, największe wyzwanie dla ciebie teraz.
Kacper (Gość): Tak, niedługo zacznę robić.
Rafał (Prowadzący): Więc tutaj też ten kod apki mobilnej VeloMapy niewiele ci chyba pomoże.
Kacper (Gość): Nie do końca. Właśnie tutaj inaczej podejdę, czyli VeloMapa i VeloPlanner webowy to są dwie zupełnie osobne aplikacje, osobne domeny i osobne wszystko. Ale VeloMapa mobilna to się to będę tak aktualizował i stanie się VeloPlannerem, czyli też po aktualizacji ludzie, użytkownicy będą mieli już VeloPlanner i VeloMapa mobilna stanie się właśnie VeloPlannerem. I ten kod w pewnym... tam już dużo, dużo będę mógł wykorzystać takich podstaw.
Rafał (Prowadzący): A, okej.
Kacper (Gość): Ale też wciąż szybko będzie dużo rzeczy od nowa napisać, czyli ten cały planer i jakaś wstępna nawigacja. jakaś taka bardzo uproszczona, bo nawigacja to jest ciężki temat technologiczny.
Rafał (Prowadzący): No tak, to rzeczywiście, bo obecnie, jasne, możemy sobie fajnie zaplanować trasę, wyeksportować GPX-a i ją sobie zaimportować potem, jak już jedziemy drowerem tą trasą do jakiejś nawigacji.
Kacper (Gość): Tak.
Rafał (Prowadzący): No rzeczywiście, dla jednej osoby zrobienie nawigacji to jest na pewno duże wyzwanie. No ale mówię, nie wydaje mi się, żeby to było konieczne w krótkim terminie u Ciebie. W dłuższym, jak już się zaczniesz rozwijać, to jak wydaje mi się, że to jest. To jest słuszny kierunek. Ale taką gwiazdą polarną, czyli takim powiedzmy współczynnikiem sukcesu VeloPlanner, co według ciebie jest?
Kacper (Gość): ilość zaplanowanych tras. Może nawet nie ilość, ale może długość, bo też VeloPlanner umożliwia tworzenie trasy i od razu podzielenie jej na takie segmenty na etapy, na przykład dzienne, czyli można zaplanować sobie jako jedna trasa cały tygodniowy wyjazd i to wszystko jest na jednej mapie. To działa trochę inaczej niż kolekcje, niż kolekcje w tych serwisach, które znamy Komut albo wariaty GPS, bo kolekcje też są na VeloPlanner, ale to trochę co innego i czyli można zaplanować jedną trasę, która ma tam 10 tysięcy kilometrów i podzielić sobie ją na dzienne etapy, jak ktoś chce jechać dookoła świata na przykład. I wtedy można też zaplanować
Rafał (Prowadzący): Szczególnie, że właśnie masz tę funkcję noclegów i od razu linka do rezerwacji na booking, więc to jest mega wygodne, żeby sobie taką wycieczkę tutaj zaplanować. Więc polecamy serdecznie. No i rzeczywiście to planowanie tras tutaj bardzo fajnie działa. Jestem ciekaw, jak to rozwiążesz w aplikacji mobilnej, bo tam jednak jest większe wyzwanie. Nie mamy takiego dokładnego inputu urządzenia wejściowego, czyli kursora, ale trzymam kciuki.
Kacper (Gość): Może też to będzie troszkę uproszczone, tak jakby, że docelowo, jak ktoś chce zaplanować, nie wiem, całe, całe wakacje, no to lepiej chyba powinien to zrobić na komputerze. Ale później mobilna aplikacja raczej by była na takich modyfikacji, typu, że jednak system jest gdzieś indziej, no to...
Rafał (Prowadzący): No tak, że już w trasie, tak? Na bieżąco.
Kacper (Gość): Tak. No bo chyba nikt nie będzie telefonem planował wyjazdu dwutygodniowego, bo to tak jednak zaprawia masochizmę.
Rafał (Prowadzący): No tak, to rzeczywiście lepiej zrobić, to nie jest coś, na telefonie raczej robić rzeczy, które trwają, nie wiem, 5 minut, coś takiego, czy nawet krócej. Takie krótkie aktywności, jakieś drobne modyfikacje, a taką całą, długą trasę, to jednak przy większym ekranie. Ale powiedz właśnie, czy apki mobilne planuje, żeby miały wszystkie funkcje w wersji webowej, czy będziesz ograniczać, żeby szybciej wystartować z apką mobilną? Może też nie wszystkie funkcje mają sens na mobilce.
Kacper (Gość): Znaczy wystartować, bo ja też wychodzę z założenia, że będę często, często jakby wypuszczał małe poprawki, małe zmiany, więc na pewno ta pierwsza wersja będzie super prosta, tak samo z wersją webową VeloPlanner na początku wypuściłem tylko samą mapę szlaków, nic więcej, nawet nie było planera.
Rafał (Prowadzący): No tak, ale zresztą widzę teraz po tych update'ach, co wrzucasz na media społecznościowe, co kilka dni jej dochodzi jakaś nowa funkcja i nawet jak tam ludzie komentują i wrzucają swoje sugestie, jakieś modyfikacje, też bardzo szybko je implementujesz, to rzeczywiście też jest takie słuszne podejście, żeby szybkie, inkrementalne, małe update'y robić.
Kacper (Gość): Tak, bo wtedy mogę szybciej właśnie też zwalidować, czy to rzeczywiście ktoś używa, czy nie ma błędów i czy to jest tak, jak powinno być, czyli użytkownikom, czy to pasuje, to też takie małe, właśnie małe, małe aktualizacje i będzie podobnie z aplikacją mobilną, czyli tak chciałbym pod koniec kwietnia, żeby wypuścić pierwszą wersję, może to nie będzie 100% to, co w VeloPlanner, ale docelowo ma być w miarę to samo, no właśnie używam strawy i mi się bardzo nie podoba, że część rzeczy nie mogę zrobić na mobilnej, czy aplikacji, że muszę odpalić przeglądarkę, tylko jak odpala przeglądarkę na telefonie i tak mnie przykierowuje do aplikacji, więc trochę taki słaby user experience według mnie.
Rafał (Prowadzący): Tak, to jest rzeczywiście irytujące w niektórych aplikacjach. Tylko jest ważne, żeby właśnie dobrze dobrać te funkcje, które mają być w aplikacji mobilnej, bo często użytkownik robi te rzeczy w biegu, więc chce to zrobić szybko i sprawnie, a nie się właśnie bawić w ping-ponga i przeskakiwać między stroną a aplikacją.
Kacper (Gość): Tak. Znaczy aplikacja mobilna nie będzie raczej takim super zbalansowanym planerem, bo to też chyba nie ma sensu, żeby jakieś były bardzo zbalansowane funkcje, to wszystko będzie w aplikacji webowej, gdzie jest więcej możliwości i większy ekran, ale takie dodatkowe różne funkcje, jak jakieś warstwy tematyczne, to wszystko będzie tak samo, czyli właśnie hotele, kempingi, różne inne warstwy, które dodam, plus będą dodatkowe nowe funkcje, jak mapy offline i... Tak.
Rafał (Prowadzący): No tak, mapy offline to jest typowo funkcja pod aplikację mobilną i rzeczywiście bardzo istotna, szczególnie w jeździe turystycznej, gdzie zwykle jeździmy blisko natury i czasami w lesie nie ma zasięgu, więc to jest mega istotne.
Kacper (Gość): Tak. Tak jest. No bo jak ktoś jedzie za granicę, właśnie też rozmawiałem z kimś i ktoś mówi, że używa map offline, bo żeby nie płacić za roaming.
Rafał (Prowadzący): Tak, ale wciąż w Unii Europejskiej te pakiety są mniejsze niż to, co masz w kraju.
Kacper (Gość): Jakieś są limity chyba. Tak.
Rafał (Prowadzący): Jakieś pewnie dziesięć razy, tak na oko. Teraz oczywiście, wiadomo, to się różni od oferty. Natomiast tak, rzeczywiście jest to. To jest podstawa. Dla mnie jeszcze taką funkcją, która powinna mieć, ale to już jak nawigacja będzie, to to jest te powiadomienia na żywo, czyli takie permanentne świadomienie, które zawsze ci wyświetla następny manewr.
Kacper (Gość): Mhm, mhm.
Rafał (Prowadzący): To już wiadomo, to już na dalszym etapie, ale to jest mega przydatne na rowerze, bo
Kacper (Gość): Tak, tak, to będzie.
Rafał (Prowadzący): ja wtedy sobie blokuję ekran i to powiadomienie nawet się wyświetla na zablokowanym,
Kacper (Gość): Tak ja już widziałem też ten feedback od kilku osób, więc to na pewno będzie.
Rafał (Prowadzący): przyciemnionym ekranie, więc nie marnuję baterii telefonu, a widzę następny manewr.
Kacper (Gość): Ja bym też chciał dodać niedługo w aplikacji webowej będzie można dodawać swoje punkty Points of Interest, czyli na przykład, że zaznaczamy, że tutaj na trasie będzie hotel i chcemy w nim spać, bo w tym momencie już po zaplanowaniu trasy to tak nie wiemy, nie wiemy gdzie myśmy do końca, bo na VeloPlanner nie ma zaznaczonego tego obiektu, gdzie chcemy. Kiedy chcemy spać, a będzie można dodać swoje punkty. Jakieś ciekawe miejsca, które chcemy zwiedzić.
Rafał (Prowadzący): Ale czekaj, jak nie ma, bo ja dzisiaj rano się dowiem i widziałem, że są hotele, tylko nie możesz zaznaczyć, że on jest jakby częścią twojej trasy, czy...?
Kacper (Gość): Nie możesz dodać do trasy.
Rafał (Prowadzący): A, okej.
Kacper (Gość): Czyli jak zamkniesz tą warstwę i przełączysz stronę, to już nie wiesz. Musisz się gdzieś osobno zapisać, w którym miejscu śpisz. A niedługo już będzie na mapie wyświetlona pineska, że tutaj śpię. Chcę zwiedzić ten zamek, albo tutaj mieszka ktoś tam i chcę go odwiedzić. I później chciałbym zaznaczyć aplikację mobilnej, że jak się zbliżamy do tego punktu, to też będzie powiadomienie, że zbliżamy się do fajnego miejsca, które chcieliśmy odwiedzić po drodze.
Rafał (Prowadzący): Czyli każdy będzie mógł sobie swoje punkty, ale pewnie też, żeby każdy mógł się spółdzielić też te punkty, bo to taka funkcja społecznościowa.
Kacper (Gość): to to jest to dodatkowa funkcja. Ja bym chciał, po prostu to będzie tak, że użytkownicy mogą zaznaczyć, które chcę punkty na trasie, które dla mnie są ważne na trasie, czyli ja sobie wybieram albo tworzę swoje, albo korzystam z warstwy OpenStreetMap, albo właśnie od społeczności i sobie zaznaczam, że te chcę być opowiadomione o tych, a funkcje społecznościowe to właśnie jest kolejny, kolejny taki temat, który właśnie w VeloPlanner będzie rozwijany w tym kierunku, czyli opinie i zdjęcia użytkowników, tak jak na VeloMapie o szlakach będą, VeloPlanner. Ale też różne punkty przydatne, jak wszystko cokolwiek sobie jakiś rowerzysta wymyśli. Może będzie można dodać jakieś fajne miejsce, albo niefajne miejsce, na które trzeba będzie uważać. Albo restauracja, która jest taka przyjazna rowerzystom, albo jakiś fajny widoczek.
Rafał (Prowadzący): Oprócz danych z OpenStreetMaps też dojdą te dane, które użytkownicy będą nanosić.
Kacper (Gość): Tak, czyli będzie można dodawać swoje punkty albo też będziemy chcieli, bo teraz jak się odpali warstwy na przykład miejsca historyczne, to tego jest mnóstwo. Chciałbym też dodać, żeby użytkownicy mogli to jakoś dać okejkę, dodać zdjęcia i wtedy będziemy widzieć, które rzeczywiście może warto bardziej zobaczyć. Albo znowu odwrotnie, zobaczyć te mniej takie znane, czyli ten aspekt społecznościowy będzie rozwijany jak najbardziej. Bo to się przyjęło w VeloMapie i za to też ludzie właśnie lubili VeloMapę, czyli są takie, jest taki, są informacją wielu użytkowników prawdziwych, a nie tylko jakieś marketingowe zdjęcia.
Rafał (Prowadzący): No tak, i to też pozwala docierać, jakby szerzej zdobywać nowych użytkowników, bo ktoś np. znajomym wysyła właśnie sobie link do VeloMapy, czy do VeloPlanner do swojej trasy czy kolekcji. To bardzo, bardzo fajnie to działa. Tak więc szapo ba. Za to, ale powiedz właśnie, skoro już miałeś tyle użytkowników VeloMapy, to czemu zdecydowałeś się jednak, że dla VeloPlanner musisz założyć osobne konto?
Kacper (Gość): To jest decyzja, którą podjąłem po konsultacji z prawniczką, bo VeloMapa działała jako taki hobbystyczny projekt. VeloPlanner to jest spółka i teoretycznie tak legalnie nie można tego tak sobie, bo musiałbym zrobić jakąś integrację,
Rafał (Prowadzący): Mhm.
Kacper (Gość): czyli użytkownik musiałby wybrać, że chce przenieść konto, połączyć, no ale to po prostu dużo rozroboty byłoby dla mnie trochę, a to połączenie konto zrobię później. Później chciałbym dodać taką, powiedzmy, możliwość, że klikniesz przycisku.
Rafał (Prowadzący): Tak, migracje są skomplikowane.
Kacper (Gość): "Połącz konto z VeloMapą" i wtedy te zdjęcia się zaciągną z VeloMapy, które ktoś dodał do szlaku. Ale to musi być właśnie taka akcja, którą użytkownik sam wykona, a nie ja zrobię automatycznie bez jego zgody. Więc niestety nie dało się tego tak łatwo obejść i stwierdziłem, że łatwiej będzie mi zrobić nowe konta i chyba dla użytkowników to nie jest aż taki wielki problem założyć nowe konto, więc uprościłem sobie trochę pracę.
Rafał (Prowadzący): No tak, tak, oczywiście.
Kacper (Gość):
Rafał (Prowadzący): OK, no i ci co mają premium w VeloMapie, czyli np. wsparli Cię na zrzutce no to na VeloPlanner najlepiej jak się zarejestrują na ten sam adres e-mail, to wtedy automatycznie to się zrobi.
Kacper (Gość): No musz... tak, jak się zarejestrowałem tym samym e-mailem, to będzie automatycznie premium, a jak będzie innym, to po prostu muszą dać... wysłać maila. Już tak dostałem kilka wcześniej maili, że ktoś chciał maila zmienić, jakby podpiąć z jednego konta na inny ten premium.
Rafał (Prowadzący): Tak, no ja też właśnie będę musiał wysłać, bo dzisiaj rano w ogóle zobaczyłem, że odpaliłeś oficjalnie wersję premium, tak więc gratulacje.
Kacper (Gość): Tak, tak. Dzięki.
Rafał (Prowadzący): A teraz nagrywamy, mam nadzieję, że teraz nie spływają zgłoszenia supportowe, że coś nie działa.
Kacper (Gość): Oby nie, oby nie.
Rafał (Prowadzący): Ale tak właśnie też mam, bo ja zawsze zakładam w każdym serwisie na innego maila, tam korzystam z tego hide my email w iCloud, więc
Kacper (Gość): A, też to korzysta ostatni, tak.
Rafał (Prowadzący): Tak, więc będę prosił Cię, żebyś przepiął albo... albo założę po prostu od nowa. No, ale w każdym razie tak. Planujesz udostępnić w przyszłości możliwość migracji czy...?
Kacper (Gość): Znaczy tak, bo też nie chciałem się skupić na takim połączeniu konta od początku, bo konta na VeloMapie dużo nie dają. Jak masz konto na VeloMapie, to możesz dodać zdjęcia albo opinię o szlaku i tam polajkować szlak. Czyli to raczej jako użytkownik mało do tego dostajesz, tylko to bardziej byli ludzie, którzy chcieli jakoś tak wesprzeć ten projekt i dać informację od siebie. Więc oni na VeloPlanner, no jakby, no nie muszą połączyć tego konta, no bo jakby nic z tych danych z VeloMapy nie potrzebują VeloPlanner teraz. Później będę chciał jakby przenieść te dane, więc będę się może kontaktował z ludźmi, którzy dodali zdjęcia już do VeloMapy. No jeszcze nie wiem, jak to zrobię do końca, ale jest jakiś plan na taką możliwość takiej migracji.
Rafał (Prowadzący): VeloMap to jest fajny czynnik odróżniający te dwa projekty. VeloMap to jest de facto informacje w fajnej formie podane o istniejących szlakach, a VeloPlanner to jest tworzenie swoich tras, a te informacje są tylko w tle, żeby ci pomóc zaplanować te.
Kacper (Gość): Rzecz nie tylko w tle, bo VeloPlanner też już ma takie przewodniki wielojęzykowe o szlakach i powoli właśnie tworzymy tą bazę, tylko jeszcze jest tego mniej niż na VeloMapie i docelowo te dwa projekty się staną jednym, czyli funkcjonalność VeloMapy będzie w VeloPlanner, ale to jeszcze myślę, że dopiero gdzieś w przyszłym sezonie.
Rafał (Prowadzący): No tak, powiem Ci tak z doświadczenia produktowca, które mam, to lepiej nie mówić kiedy, lepiej mówić po prostu, jaka jest kolejność ewentualnie.
Kacper (Gość): Tak, tak. Ja wiem, że też pracowaliśmy.
Rafał (Prowadzący): Bo tych terminów nigdy się nie uda dotrzymywać. Coś planujesz sobie za trzy miesiące, a przez te trzy miesiące tyle się zmieni, tyle nowego się nauczysz z feedbacku użytkownika, że się okaże, że inne rzeczy są priorytetami. Więc tak, ale właśnie, bo wspomniałeś, że aplikacja VeloMapy zamieni się w VeloPlanner, ta mobilna, ale wersja webowa VeloMapy zostanie, póki wszystkie funkcje z VeloMapy nie zostaną zaimplementowane w VeloPlanner.
Kacper (Gość): Tak. Plus też VeloMapa ma dużą silną, jakby domena ma dużą silną pozycję SEO, czyli jak ktoś wpisuje w Google, nie wiem, jakiś tam szlak Eurovelo 10 nad Bałtykiem, no to VeloMapa jest przeważnie w top 3 i tak na dużo, dużo szlaków w Polsce właśnie VeloMapa jest wypozycjonowana bardzo dobrze, więc nie chciałem też zmieniać domeny, bo wtedy Google trochę zmniejsza pozycję w wynikach wyszukiwania, dlatego też nie chciałem tego robić na razie, więc robię tak spokojnie, czyli są dwa osobne projekty. Czyli VeloMapa mobilna będzie zamieniona na VeloPlanner już niedługo, a VeloMapa webowa na przyszły sezon celuję, po tym sezonie, o, zacznę tym się zajmować, a kiedy to się stanie, to już powiem tylko, że nie w tym sezonie.
Rafał (Prowadzący): Spoko, ja sam korzystam z VeloMapy, często z mapy infrastruktury rowerowej, bo bardzo fajne te dane, bo to są dane z OpenStreetMaps, ale na VeloMapie są dużo
Kacper (Gość): O, to będzie już niedługo, tak.
Rafał (Prowadzący): przyjemniej podane, gdzie ja mogę sobie rzeczywiście sprawdzić, szczególnie w miastach, gdzie są kontrapasy, gdzie to są osobne drogi dla rowerów, gdzie to jest droga dla pieszych i rowerów i tak dalej, bo w moim podcaście ja często sprawdzam te informacje na potrzeby np. newslettera też. Więc cieszę się, że to też będzie w VeloPlanner.
Kacper (Gość): A to już będzie niedługo nawet, bo już co jakiś czas zostaje właśnie pytanie kiedy to będzie i to rzeczywiście jest przydatna funkcja do planowania też właśnie, żeby móc zaplanować po bezpiecznych drogach.
Rafał (Prowadzący): A powiedz mi, bo ja dzisiaj rano się bawiąc, zobaczyłem też, że ostatnio uruchomiłeś, zresztą pisałeś, że uruchomiłeś profil gravelowy i że serwery jakoś wytrzymują.
Kacper (Gość): Mhm.
Rafał (Prowadzący): Czyli co, duży ruch z tego na serwerach wyszedł?
Kacper (Gość): Nie, nie, to jest ten serwer do routingu potrzebuje dużo zasobów po prostu, czyli każdy dodatkowy taki profil jak właśnie osobny jest MTB, osobny szosowy, potrzebują dużo zasobów serwera, czyli teraz już jest taki limit, już nic nie mogę dodać, ale będę musiał lekko zupgrejdować serwer i dodać więcej zasobów i będzie śmigać wszystko ok. Wiecie, ruch jest duży, ruch jest dosyć duży, bo szczególnie ostatnio jak jest informacja była o Komutie, który został przejęty przez taką firmę, która lubi no trochę niszczyć projekty powiedzmy.
Rafał (Prowadzący): Tak, kojarzę.
Kacper (Gość): No nie niszczyć, ale tak bardzo maksymalizować zyski, czyli właśnie ludzie trochę...
Rafał (Prowadzący): Czyli zwykle user experience cierpi na tym i to powoli przestaje być taki produkt, który ludzie lubią. To jest zwykle częściej już ten produkt zaczyna już, może nie całkowicie umiera, ale, no koniec jest bliżej niż dalej wtedy.
Kacper (Gość): Tak. Szczególnie w Komucie, gdzie też jest duży element społecznościowy i dużo ludzi się trochę wkurzyło, bo, powiedzmy, przez wiele lat kontrybuowało do tego projektu, a teraz ktoś będzie z tego wyciskał dużo pieniędzy. No tak trochę jest... Właśnie ja bym chciał tego tak uniknąć, żeby ktoś nie mówił, że "o, nie będę dodawać do VeloMapy, do VeloPlanner swoich danych, bo zaraz będzie jakiś paywall", ale właśnie też bym chciał korzystać, jakoś integrować z OpenStreetMaps, bo na Komucie, jak dodasz informacje o fajnym miejscu, to zostaje to w Komucie, a ja bym chciał to integrować tak, że jakoś to idzie do OpenStreetMap jeszcze.
Rafał (Prowadzący): No tak, jest to zamknięte. Czyli żeby jak ktoś powie, że np. ja już nie lubię Kacpra, zabieram swoje zabawki, żeby mógł swoje wszystkie te dane zapisane wyeksportować w jakiś sposób.
Kacper (Gość): To tak, to po pierwsze nawet jest takie prawo, więc to prawnie jest nawet uregulowane, że tak musi być, ale też ja bym chciał...
Rafał (Prowadzący): Ale właśnie żeby to było w takim formacie, żeby potem mógł łatwo sobie zaimportować do innego narzędzia.
Kacper (Gość): Tak, ale co więcej właśnie jak to już trafi do OpenStreetMap, czyli ono... Jak ktoś będzie dodawał informacje o nawierzchni poprzez VeloPlanner, to to będzie trafiać do OpenStreetMap, czyli jak już mnie ktoś przestanie lubić, to odpali, nie wiem, inną aplikację, to te dane wciąż będą pobierane z OpenStreetMap, czyli te dane... A OpenStreetMap jest projektem jak Wikipedia, czyli takim otwartym. Każdy może z tego korzystać, każdy może dodawać swoje informacje, czyli to jest projekt zarządzany przez fundację i powiedzmy, jak tam trafią dane, to raczej nikt tego nie zablokuje i one, zawsze ktoś może z tego korzystać.
Rafał (Prowadzący): No chyba, że to są nieprawidłowe dane, to wtedy społeczność zweryfikuje je.
Kacper (Gość): Tak, no to wtedy społeczność, jest tam bardzo aktywna społeczność, weryfikuje i, no, zdarzają się błędy zawsze, wiadomo, Google'owi i różnym komercyjnym dostawcom map, ale tu jest szybko dosyć poprawione.
## Profil MTB
Rafał (Prowadzący): A powiedz, czym się różnią profile, bo dla mnie to jest mega interesujące, bo ja też jeżdżę na MTB, zobaczyłem, że jest profil MTB, a to jest rzadkość, bo zwykle w tych aplikacjach do nawigacji rowerowej to zawsze jest profil szosowy, turystyczny i gravel łamany na MTB, a tu masz to rozdzielone.
Kacper (Gość): Hmm... Okej. To nie wiedziałem, że gdzieś tam idzie jest taką... Ja nie jeżdżę na MTB, to dodałem po prostu po feedbacku ludzi.
Rafał (Prowadzący): No ale czym on się różni? Jak różni się routing profilu MTB od gravela?
Kacper (Gość): Właśnie bardzo jest podobny, tylko różni się tym, że MTB wjedzie w więcej miejsc. Bo OpenStreetMap jest naprawdę taką bazą danych. Bo routing też się opiera na danych z OpenStreetMap. I OpenStreetMap jest bardzo szczegółowe. Ludzie... A czy to wszystko zależy od miejsca? Czy trasy są opisane w stopniu trudności pod MTB? To też zależy od stopnia trudności, ale...
Rafał (Prowadzący): Tak, po takim niebieskim singlu pewnie gravel jeszcze pojedzie, ale po takim, gdzie już jest więcej nierówności to zdecydowanie MTB.
Kacper (Gość): Tak. Czyli to się różni tylko poziomem trudności tej trasy, takim poziomem technicznej trudności, czyli jeśli już kamienie i korzenie, no to raczej nie powinien gravel tam jechać.
## Rabat POMBA
Rafał (Prowadzący): W tym miejscu warto przypomnieć, że partnerem tego podcastu jest Fundacja POMBA. A jako słuchacze rowerów dla umysłu macie 6% rabatu na szkolenia grupowe "Techniki jazdy w terenie". Kod zniżkowy to rowery dla umyslu, pisane razem małymi literami i bez polskich znaków. Kod jest ważny do końca 2025 roku, a o samych szkoleniach i moich doświadczeniach z nimi opowiadaliśmy wspólnie z Agnieszką Jurewicz w pierwszym i drugim odcinku podcastu.
## Feedback do VeloPlanner
Rafał (Prowadzący): OK, to ja już Ci dodałem dzisiaj rano feedback, bo w ogóle masz tam narzędzie VeloPlanner.kecaan.io. Będzie link w notatkach.
Kacper (Gość): - Na VeloPlanner w stopce też jest.
Rafał (Prowadzący): Tak, na VeloPlanner w stopce tam możecie zgłaszać swój feedback, czy to sugestie nowych funkcji, czy też bugi. Jest też roadmapa, gdzie pokazujesz nad czym w tej chwili pracujesz i nad czym planujesz. Możesz pracować w dalszej kolejności, co jest mega fajne, szczególnie przy takim projekcie budowanym ze społecznością. No to ja dodałem feedback, że fajnie byłoby mieć tą warstwę np. dla tych, co jeżdżą na MTB, żeby móc pokazać tylko singletracki.
Kacper (Gość): OK, to do zrobienia.
Rafał (Prowadzący): Wydaje się dość proste, tak na chłopski rozum. No i też ten routing, zobaczyłem, że routing pod MTB być może, tego nie jestem pewien. Pewnie musiałby być większy feedback od użytkowników też MTB. Czy nie powinien preferować właśnie tras singletrackami, nawet kosztem dystansu, nawet jeśli wychodzi dużo większy dystans, bo singletracki właśnie mają ten charakter,
Kacper (Gość): Mhm.
Rafał (Prowadzący): że się tak wiją zwykle, więc zawsze będzie dłuższy dystans.
Kacper (Gość): Mhm, mhm. Okej.
Rafał (Prowadzący): Więc taki ode mnie feedback jako użytkownika MTB. Oczywiście już ci tam zgłosiłem, więc jeśli są inni użytkownicy MTB, to pewnie tam klikną w górę albo skomentują.
Kacper (Gość): Super. Jeszcze może na ten jak ktoś daje feedback o routingu to najlepiej jakby dał też linka do tego miejsca albo do swojej trasy w ogóle. Wtedy ja mogę porównać zobaczyć dane w OpenStreetMap jak wyglądają i z czego jakieś błędy wynikają. Czyli jak ktoś ma feedback do routingu to proszę też zawieścić trasę najlepiej.
Rafał (Prowadzący): OK, no to tak, tam OK dorzucę, ale to było dość proste, że po prostu dałem między dwoma miejscami i można było do tego miejsca dojechać po prostu singlem albo zwykłą drogą szutrową.
Kacper (Gość): Mhm.
Rafał (Prowadzący): I on poprowadził tą zwykłą szutrową, bo było bliżej.
Kacper (Gość): Ok. Ok, to jest na pewno do zmiany. Właśnie profil turystyczny tak robi, że nie prowadzi najkrótszą drogą tylko trasami turystycznymi. Czyli tutaj musi być analogicznie.
Rafał (Prowadzący): No tak, to tutaj powinienem typowo pod trasami MTB singletrackami prowadzić. Bardzo mi się podobało, bo w ogóle na tej, jak posłuchacie, odcinku nr 8,
## Dobry UX VeloPlanner
Rafał (Prowadzący): w którym opowiadałem właśnie o wizytach w Szczecinie i mojej prezentacji na dniach turystyki rowerowej, Kasper też miał właśnie prezentację o tym VeloPlanner, to ja tam przygotowywałem do swoich propozycji tras na Pojezierze właśnie w VeloPlanner te GPX-y i dzisiaj je otworzyłem rano znowu w VeloPlanner no i już. Już na przykład ładnie się wyświecał ten… Dodajesz coś takiego jak kilometraż chyba, że co 10 kilometrów ci pokazuje
Kacper (Gość): Mhm.
Rafał (Prowadzący): właśnie te 10, 20, 30 kilometrów i bardzo fajnie to wygląda.
Kacper (Gość): Mhm, mhm, mhm.
Rafał (Prowadzący): Oczywiście można sobie na pierwszy rzut oka widać, gdzie np. planować przystanki itd.
Kacper (Gość): Mhm, mhm.
Rafał (Prowadzący): Mega, very nice touch.
Kacper (Gość): Super. A to też jest po feedbacku użytkowników. Tam kilka osób o to prosiło i zrobiłem.
Rafał (Prowadzący): No właśnie, no. Więc to jest super, korzystajcie z VeloPlanner, zgłaszajcie Kasperowi feedback. Sezon, sezon rowerowy już turystyczny już praktycznie się zaczął. Tak więc myślę, że będziesz miał dużo feedbacku, dużo pracy przed tobą.
## Inne aplikacje
Rafał (Prowadzący): Ale powiedz, oprócz VeloPlanner, to jakich jeszcze jeszcze aplikacji używasz, będąc na wycieczce rowerowej?
Kacper (Gość): Na wycieczce rowerowej, to korzystam jeszcze z Google Maps oczywiście, tam jest jak szukam restauracji i dodam też warstwę z restauracjami, z barami, z jedzeniem do VeloPlanner, ale Google Maps ma, Google Maps ma opinie i to jest też ważne dosyć. Więc póki jeszcze ten taki element społecznościowy się nie rozwinie na VeloPlanner, to będę korzystał jeszcze dalej z Google'a, żeby znaleźć jakieś usługi. Z czego jeszcze korzystam? Po tej pory korzystałem z pogody, ale też już jest na VeloPlanner.
Rafał (Prowadzący): A skąd zaciągasz daną pogodzie?
Kacper (Gość): Jest taki serwis zewnętrzny, który znowu korzysta pod spodem z różnych modeli pogodowych w zależności od regionu, czyli to z różnych miejsc. Ja jeszcze chcę dodać taką warstwę na mapie, że będą strzałki na całej mapie jak wiatr wieje. To jak będzie ktoś chciał KOM-y na Stravie bić, to będzie wiedział czy jechać w lewo czy w prawo na przykład.
Rafał (Prowadzący): Aha, no tak. Czy na przykład najpierw siąść do pociągu i wracać, czy jechać i wrócić pociągiem, tak?
Kacper (Gość): Tak, tak. Na przykład. Tak, będzie zaznaczony wiatr jak wieje na całej mapie. I radar pogodowy też będzie deszczowy, czyli chmury deszczowe na mapie będą. Ale to za jakiś czas. Ale z czego jeszcze korzystam na trasie? Bo ogólnie jeszcze korzystam ze Stravy. Na przykład w sezonie takim wakacyjnym, jak trochę się chcę pościgać, to korzystam ze Stravy właśnie premium, żeby mieć te segmenty i móc sobie z
blisko natury i czasami w lesie nie ma zasięgu, więc to jest mega istotne.
Kacper (Gość): Tak. Tak jest. No bo jak ktoś jedzie za granicę, właśnie też rozmawiałem z kimś i ktoś mówi, że używa map offline, bo żeby nie płacić za roaming. Znaczy w Unii Europejskiej chyba to się teraz już nie płaci za roaming, ale wciąż można jechać gdzieś indziej.
Rafał (Prowadzący): Tak, ale wciąż w Unii Europejskiej te pakiety są mniejsze niż to, co masz w kraju.
Kacper (Gość): Jakieś są limity chyba. Tak.
Rafał (Prowadzący): Jakieś pewnie dziesięć razy, tak na oko. Teraz oczywiście, wiadomo, to się różni od oferty. Natomiast tak, rzeczywiście jest to. To jest podstawa. Dla mnie jeszcze taką funkcją, która powinna mieć, ale to już jak nawigacja będzie, to to jest te powiadomienia na żywo, czyli takie permanentne powiadomienie, które zawsze ci wyświetla następny manewr.
Kacper (Gość): Mhm, mhm.
Rafał (Prowadzący): To już wiadomo, to już na dalszym etapie, ale to jest mega przydatne na rowerze, bo
Kacper (Gość): Tak, tak, to będzie.
Rafał (Prowadzący): ja wtedy sobie blokuję ekran i to powiadomienie nawet się wyświetla na zablokowanym,
Kacper (Gość): Tak ja już widziałem też ten feedback od kilku osób, więc to na pewno będzie.
Rafał (Prowadzący): przyciemnionym ekranie, więc nie marnuję baterii telefonu, a widzę następny manewr.
Kacper (Gość): Ja bym też chciał dodać niedługo w aplikacji webowej będzie można dodawać swoje punkty Points of Interest, czyli na przykład, że zaznaczamy, że tutaj na trasie będzie hotel i chcemy w nim spać, bo w tym momencie już po zaplanowaniu trasy to tak nie wiemy, nie wiemy gdzie myśmy do końca, bo na VeloPlanner nie ma zaznaczonego tego obiektu, gdzie chcemy. Kiedy chcemy spać, a będzie można dodać swoje punkty. Jakieś ciekawe miejsca, które chcemy zwiedzić.
Rafał (Prowadzący): Ale czekaj, jak nie ma, bo ja dzisiaj rano się dowiem i widziałem, że są hotele, tylko nie możesz zaznaczyć, że on jest jakby częścią twojej trasy, czy...?
Kacper (Gość): Nie możesz dodać do trasy.
Rafał (Prowadzący): A, okej.
Kacper (Gość): Czyli jak zamkniesz tą warstwę i przełączysz stronę, to już nie wiesz. Musisz się gdzieś osobno zapisać, w którym miejscu śpisz. A niedługo już będzie na mapie wyświetlona pineska, że tutaj śpię. Chcę zwiedzić ten zamek, albo tutaj mieszka ktoś tam i chcę go odwiedzić. I później chciałbym zaznaczyć aplikację mobilnej, że jak się zbliżamy do tego punktu, to też będzie powiadomienie, że zbliżamy się do fajnego miejsca, które chcieliśmy odwiedzić po drodze.
Rafał (Prowadzący): Czyli każdy będzie mógł sobie swoje punkty, ale pewnie też, żeby każdy mógł się dzielić też te punkty, bo to taka funkcja społecznościowa.
Kacper (Gość): to to jest to dodatkowa funkcja. Ja bym chciał, po prostu to będzie tak, że użytkownicy mogą zaznaczyć, które chcę punkty na trasie, które dla mnie są ważne na trasie, czyli ja sobie wybieram albo tworzę swoje, albo korzystam z warstwy OpenStreetMap, albo właśnie od społeczności i sobie zaznaczam, że te chcę być powiadomione o tych, a funkcje społecznościowe to właśnie jest kolejny, kolejny taki temat, który właśnie w VeloPlanner będzie rozwijany w tym kierunku, czyli opinie i zdjęcia użytkowników, tak jak na VeloMapie o szlakach będą, VeloPlanner. Ale też różne punkty przydatne, jak wszystko cokolwiek sobie jakiś rowerzysta wymyśli. Może będzie można dodać jakieś fajne miejsce, albo niefajne miejsce, na które trzeba będzie uważać. Albo restauracja, która jest taka przyjazna rowerzystom, albo jakiś fajny widoczek.
Rafał (Prowadzący): Oprócz danych z OpenStreetMaps też dojdą te dane, które użytkownicy będą nanosić.
Kacper (Gość): Tak, czyli będzie można dodawać swoje punkty albo też będziemy chcieli, bo teraz jak się odpali warstwy na przykład miejsca historyczne, to tego jest mnóstwo. Chciałbym też dodać, żeby użytkownicy mogli to jakoś dać okejkę, dodać zdjęcia i wtedy będziemy widzieć, które rzeczywiście może warto bardziej zobaczyć. Albo znowu odwrotnie, zobaczyć te mniej takie znane, czyli ten aspekt społecznościowy będzie rozwijany jak najbardziej. Bo to się przyjęło w VeloMapie i za to też ludzie właśnie lubili VeloMapę, czyli są takie, jest taki, są informacją wielu użytkowników prawdziwych, a nie tylko jakieś marketingowe zdjęcia.
Rafał (Prowadzący): No tak, i to też pozwala docierać, jakby szerzej zdobywać nowych użytkowników, bo ktoś np. znajomym wysyła właśnie sobie link do VeloMapy, czy do VeloPlanner do swojej trasy czy kolekcji. To bardzo, bardzo fajnie to działa. Tak więc szapo ba. Za to, ale powiedz właśnie, skoro już miałeś tyle użytkowników VeloMapy, to czemu zdecydowałeś się jednak, że dla VeloPlanner musisz założyć osobne konto?
Kacper (Gość): To jest decyzja, którą podjąłem po konsultacji z prawniczką, bo VeloMapa działała jako taki hobbystyczny projekt. VeloPlanner to jest spółka i teoretycznie tak legalnie nie można tego tak sobie, bo musiałbym zrobić jakąś integrację,
Rafał (Prowadzący): Mhm.
Kacper (Gość): czyli użytkownik musiałby wybrać, że chce przenieść konto, połączyć, no ale to po prostu dużo rozroboty byłoby dla mnie trochę, a to połączenie konto zrobię później. Później chciałbym dodać taką, powiedzmy, możliwość, że klikniesz przycisku.
Rafał (Prowadzący): Tak, migracje są skomplikowane.
Kacper (Gość): "Połącz konto z VeloMapą" i wtedy te zdjęcia się zaciągną z VeloMapy, które ktoś dodał do szlaku. Ale to musi być właśnie taka akcja, którą użytkownik sam wykona, a nie ja zrobię automatycznie bez jego zgody. Więc niestety nie dało się tego tak łatwo obejść i stwierdziłem, że łatwiej będzie mi zrobić nowe konta i chyba dla użytkowników to nie jest aż taki wielki problem założyć nowe konto, więc uprościłem sobie trochę pracę.
Rafał (Prowadzący): No tak, tak, oczywiście.
Rafał (Prowadzący): OK, no i ci co mają premium w VeloMapie, czyli np. wsparli Cię na zrzutce no to na VeloPlanner najlepiej jak się zarejestrują na ten sam adres e-mail, to wtedy automatycznie to się zrobi.
Kacper (Gość): No musz... tak, jak się zarejestrują tym samym e-mailem, to będzie automatycznie premium, a jak będzie innym, to po prostu muszą dać... wysłać maila. Już tak dostałem kilka wcześniej maili, że ktoś chciał maila zmienić, jakby podpiąć z jednego konta na inny ten premium.
Rafał (Prowadzący): Tak, no ja też właśnie będę musiał wysłać, bo dzisiaj rano w ogóle zobaczyłem, że odpaliłeś oficjalnie wersję premium, tak więc gratulacje.
Kacper (Gość): Tak, tak. Dzięki.
Rafał (Prowadzący): A teraz nagrywamy, mam nadzieję, że teraz nie spływają zgłoszenia supportowe, że coś nie działa.
Kacper (Gość): Oby nie, oby nie.
Rafał (Prowadzący): Ale tak właśnie też mam, bo ja zawsze zakładam w każdym serwisie na innego maila, tam korzystam z tego hide my email w iCloud, więc
Kacper (Gość): A, też to korzysta ostatnio, tak.
Rafał (Prowadzący): Tak, więc będę prosił Cię, żebyś przepiął albo... albo założę po prostu od nowa. No, ale w każdym razie tak. Planujesz udostępnić w przyszłości możliwość migracji czy...?
Kacper (Gość): Znaczy tak, bo też nie chciałem się skupić na takim połączeniu konta od początku, bo konta na VeloMapie dużo nie dają. Jak masz konto na VeloMapie, to możesz dodać zdjęcia albo opinię o szlaku i tam polajkować szlak. Czyli to raczej jako użytkownik mało do tego dostajesz, tylko to bardziej byli ludzie, którzy chcieli jakoś tak wesprzeć ten projekt i dać informację od siebie. Więc oni na VeloPlanner, no jakby, no nie muszą połączyć tego konta, no bo jakby nic z tych danych z VeloMapy nie potrzebują VeloPlanner teraz. Później będę chciał jakby przenieść te dane, więc będę się może kontaktował z ludźmi, którzy dodali zdjęcia już do VeloMapy. No jeszcze nie wiem, jak to zrobię do końca, ale jest jakiś plan na taką możliwość takiej migracji.
Rafał (Prowadzący): VeloMap to jest fajny czynnik odróżniający te dwa projekty. VeloMap to jest de facto informacje w fajnej formie podane o istniejących szlakach, a VeloPlanner to jest tworzenie swoich tras, a te informacje są tylko w tle, żeby ci pomóc zaplanować te.
Kacper (Gość): Rzecz nie tylko w tle, bo VeloPlanner też już ma takie przewodniki wielojęzykowe o szlakach i powoli właśnie tworzymy tą bazę, tylko jeszcze jest tego mniej niż na VeloMapie i docelowo te dwa projekty się staną jednym, czyli funkcjonalność VeloMapy będzie w VeloPlanner, ale to jeszcze myślę, że dopiero gdzieś w przyszłym sezonie.
Rafał (Prowadzący): No tak, powiem Ci tak z doświadczenia produktowca, które mam, to lepiej nie mówić kiedy, lepiej mówić po prostu, jaka jest kolejność ewentualnie.
Kacper (Gość): Tak, tak. Ja wiem, że też pracowaliśmy.
Rafał (Prowadzący): Bo tych terminów nigdy się nie uda dotrzymywać. Coś planujesz sobie za trzy miesiące, a przez te trzy miesiące tyle się zmieni, tyle nowego się nauczysz z feedbacku użytkownika, że się okaże, że inne rzeczy są priorytetami. Więc tak, ale właśnie, bo wspomniałeś, że aplikacja VeloMapy zamieni się w VeloPlanner, ta mobilna, ale wersja webowa VeloMapy zostanie, póki wszystkie funkcje z VeloMapy nie zostaną zaimplementowane w VeloPlanner.
Kacper (Gość): Tak. Plus też VeloMapa ma dużą silną, jakby domena ma dużą silną pozycję SEO, czyli jak ktoś wpisuje w Google, nie wiem, jakiś tam szlak Eurovelo 10 nad Bałtykiem, no to VeloMapa jest przeważnie w top 3 i tak na dużo, dużo szlaków w Polsce właśnie VeloMapa jest wypozycjonowana bardzo dobrze, więc nie chciałem też zmieniać domeny, bo wtedy Google trochę zmniejsza pozycję w wynikach wyszukiwania, dlatego też nie chciałem tego robić na razie, więc robię tak spokojnie, czyli są dwa osobne projekty. Czyli VeloMapa mobilna będzie zamieniona na VeloPlanner już niedługo, a VeloMapa webowa na przyszły sezon celuję, po tym sezonie, o, zacznę tym się zajmować, a kiedy to się stanie, to już powiem tylko, że nie w tym sezonie.
Rafał (Prowadzący): Spoko, ja sam korzystam z VeloMapy, często z mapy infrastruktury rowerowej, bo bardzo fajne te dane, bo to są dane z OpenStreetMaps, ale na VeloMapie są dużo
Kacper (Gość): O, to będzie już niedługo, tak.
Rafał (Prowadzący): przyjemniej podane, gdzie ja mogę sobie rzeczywiście sprawdzić, szczególnie w miastach, gdzie są kontrapasy, gdzie to są osobne drogi dla rowerów, gdzie to jest droga dla pieszych i rowerów i tak dalej, bo w moim podcaście ja często sprawdzam te informacje na potrzeby np. newslettera też. Więc cieszę się, że to też będzie w VeloPlanner.
Kacper (Gość): A to już będzie niedługo nawet, bo już co jakiś czas zostaje właśnie pytanie kiedy to będzie i to rzeczywiście jest przydatna funkcja do planowania też właśnie, żeby móc zaplanować po bezpiecznych drogach.
Rafał (Prowadzący): A powiedz mi, bo ja dzisiaj rano się bawiąc, zobaczyłem też, że ostatnio uruchomiłeś, zresztą pisałeś, że uruchomiłeś profil gravelowy i że serwery jakoś wytrzymują.
Kacper (Gość): Mhm.
Rafał (Prowadzący): Czyli co, duży ruch z tego na serwerach wyszedł?
Kacper (Gość): Nie, nie, to jest ten serwer do routingu potrzebuje dużo zasobów po prostu, czyli każdy dodatkowy taki profil jak właśnie osobny jest MTB, osobny szosowy, potrzebują dużo zasobów serwera, czyli teraz już jest taki limit, już nic nie mogę dodać, ale będę musiał lekko zupgrejdować serwer i dodać więcej zasobów i będzie śmigać wszystko ok. Wiecie, ruch jest duży, ruch jest dosyć duży, bo szczególnie ostatnio jak jest informacja była o Komucie, który został przejęty przez taką firmę, która lubi no trochę niszczyć projekty powiedzmy.
Rafał (Prowadzący): Tak, kojarzę.
Kacper (Gość): No nie niszczyć, ale tak bardzo maksymalizować zyski, czyli właśnie ludzie trochę...
Rafał (Prowadzący): Czyli zwykle user experience cierpi na tym i to powoli przestaje być taki produkt, który ludzie lubią. To jest zwykle częściej już ten produkt zaczyna już, może nie całkowicie umiera, ale, no koniec jest bliżej niż dalej wtedy.
Kacper (Gość): Tak. Szczególnie w Komucie, gdzie też jest duży element społecznościowy i dużo ludzi się trochę wkurzyło, bo, powiedzmy, przez wiele lat kontrybuowało do tego projektu, a teraz ktoś będzie z tego wyciskał dużo pieniędzy. No tak trochę jest... Właśnie ja bym chciał tego tak uniknąć, żeby ktoś nie mówił, że "o, nie będę dodawać do VeloMapy, do VeloPlanner swoich danych, bo zaraz będzie jakiś paywall", ale właśnie też bym chciał korzystać, jakoś integrować z OpenStreetMaps, bo na Komucie, jak dodasz informacje o fajnym miejscu, to zostaje to w Komucie, a ja bym chciał to integrować tak, że jakoś to idzie do OpenStreetMap jeszcze.
Rafał (Prowadzący): No tak, jest to zamknięte. Czyli żeby jak ktoś powie, że np. ja już nie lubię Kacpra, zabieram swoje zabawki, żeby mógł swoje wszystkie te dane zapisane wyeksportować w jakiś sposób.
Kacper (Gość): To tak, to po pierwsze nawet jest takie prawo, więc to prawnie jest nawet uregulowane, że tak musi być, ale też ja bym chciał...
Rafał (Prowadzący): Ale właśnie żeby to było w takim formacie, żeby potem mógł łatwo sobie zaimportować do innego narzędzia.
Kacper (Gość): Tak, ale co więcej właśnie jak to już trafi do OpenStreetMap, czyli ono... Jak ktoś będzie dodawał informacje o nawierzchni poprzez VeloPlanner, to to będzie trafiać do OpenStreetMap, czyli jak już mnie ktoś przestanie lubić, to odpali, nie wiem, inną aplikację, to te dane wciąż będą pobierane z OpenStreetMap, czyli te dane... A OpenStreetMap jest projektem jak Wikipedia, czyli takim otwartym. Każdy może z tego korzystać, każdy może dodawać swoje informacje, czyli to jest projekt zarządzany przez fundację i powiedzmy, jak tam trafią dane, to raczej nikt tego nie zablokuje i one, zawsze ktoś może z tego korzystać.
Rafał (Prowadzący): No chyba, że to są nieprawidłowe dane, to wtedy społeczność zweryfikuje je.
Kacper (Gość): Tak, no to wtedy społeczność, jest tam bardzo aktywna społeczność, weryfikuje i, no, zdarzają się błędy zawsze, wiadomo, Google'owi i różnym komercyjnym dostawcom map, ale tu jest szybko dosyć poprawione.
## Profil MTB
Rafał (Prowadzący): A powiedz, czym się różnią profile, bo dla mnie to jest mega interesujące, bo ja też jeżdżę na MTB, zobaczyłem, że jest profil MTB, a to jest rzadkość, bo zwykle w tych aplikacjach do nawigacji rowerowej to zawsze jest profil szosowy, turystyczny i gravel łamany na MTB, a tu masz to rozdzielone.
Kacper (Gość): Hmm... Okej. To nie wiedziałem, że gdzieś tam idzie jest taką... Ja nie jeżdżę na MTB, to dodałem po prostu po feedbacku ludzi.
Rafał (Prowadzący): No ale czym on się różni? Jak różni się routing profilu MTB od gravela?
Kacper (Gość): Właśnie bardzo jest podobny, tylko różni się tym, że MTB wjedzie w więcej miejsc. Bo OpenStreetMap jest naprawdę taką bazą danych. Bo routing też się opiera na danych z OpenStreetMap. I OpenStreetMap jest bardzo szczegółowe. Ludzie... A czy to wszystko zależy od miejsca? Czy trasy są opisane w stopniu trudności pod MTB? To też zależy od stopnia trudności, ale...
Rafał (Prowadzący): Tak, po takim niebieskim singlu pewnie gravel jeszcze pojedzie, ale po takim, gdzie już jest więcej nierówności to zdecydowanie MTB.
Kacper (Gość): Tak. Czyli to się różni tylko poziomem trudności tej trasy, takim poziomem technicznej trudności, czyli jeśli już kamienie i korzenie, no to raczej nie powinien gravel tam jechać.
## Rabat POMBA
Rafał (Prowadzący): W tym miejscu warto przypomnieć, że partnerem tego podcastu jest Fundacja POMBA. A jako słuchacze rowerów dla umysłu macie 6% rabatu na szkolenia grupowe "Techniki jazdy w terenie". Kod zniżkowy to rowery dla umyslu, pisane razem małymi literami i bez polskich znaków. Kod jest ważny do końca 2025 roku, a o samych szkoleniach i moich doświadczeniach z nimi opowiadaliśmy wspólnie z Agnieszką Jurewicz w pierwszym i drugim odcinku podcastu.
## Feedback do VeloPlanner
Rafał (Prowadzący): OK, to ja już Ci dodałem dzisiaj rano feedback, bo w ogóle masz tam narzędzie VeloPlanner.kecaan.io. Będzie link w notatkach.
Kacper (Gość): - Na VeloPlanner w stopce też jest.
Rafał (Prowadzący): Tak, na VeloPlanner w stopce tam możecie zgłaszać swój feedback, czy to sugestie nowych funkcji, czy też bugi. Jest też roadmapa, gdzie pokazujesz nad czym w tej chwili pracujesz i nad czym planujesz. Możesz pracować w dalszej kolejności, co jest mega fajne, szczególnie przy takim projekcie budowanym ze społecznością. No to ja dodałem feedback, że fajnie byłoby mieć tą warstwę np. dla tych, co jeżdżą na MTB, żeby móc pokazać tylko singletracki.
Kacper (Gość): OK, to do zrobienia.
Rafał (Prowadzący): Wydaje się dość proste, tak na chłopski rozum. No i też ten routing, zobaczyłem, że routing pod MTB być może, tego nie jestem pewien. Pewnie musiałby być większy feedback od użytkowników też MTB. Czy nie powinien preferować właśnie tras singletrackami, nawet kosztem dystansu, nawet jeśli wychodzi dużo większy dystans, bo singletracki właśnie mają ten charakter,
Kacper (Gość): Mhm.
Rafał (Prowadzący): że się tak wiją zwykle, więc zawsze będzie dłuższy dystans.
Kacper (Gość): Mhm, mhm. Okej.
Rafał (Prowadzący): Więc taki ode mnie feedback jako użytkownika MTB. Oczywiście już ci tam zgłosiłem, więc jeśli są inni użytkownicy MTB, to pewnie tam klikną w górę albo skomentują.
Kacper (Gość): Super. Jeszcze może na ten jak ktoś daje feedback o routingu to najlepiej jakby dał też linka do tego miejsca albo do swojej trasy w ogóle. Wtedy ja mogę porównać zobaczyć dane w OpenStreetMap jak wyglądają i z czego jakieś błędy wynikają. Czyli jak ktoś ma feedback do routingu to proszę też zawieścić trasę najlepiej.
Rafał (Prowadzący): OK, no to tak, tam OK dorzucę, ale to było dość proste, że po prostu dałem między dwoma miejscami i można było do tego miejsca dojechać po prostu singlem albo zwykłą drogą szutrową.
Kacper (Gość): Mhm.
Rafał (Prowadzący): I on poprowadził tą zwykłą szutrową, bo było bliżej.
Kacper (Gość): Ok. Ok, to jest na pewno do zmiany. Właśnie profil turystyczny tak robi, że nie prowadzi najkrótszą drogą tylko trasami turystycznymi. Czyli tutaj musi być analogicznie.
Rafał (Prowadzący): No tak, to tutaj powinienem typowo pod trasami MTB singletrackami prowadzić. Bardzo mi się podobało, bo w ogóle na tej, jak posłuchacie, odcinku nr 8,
## Dobry UX VeloPlanner
Rafał (Prowadzący): w którym opowiadałem właśnie o wizytach w Szczecinie i mojej prezentacji na dniach turystyki rowerowej, Kasper też miał właśnie prezentację o tym VeloPlanner, to ja tam przygotowywałem do swoich propozycji tras na Pojezierze właśnie w VeloPlanner te GPX-y i dzisiaj je otworzyłem rano znowu w VeloPlanner no i już. Już na przykład ładnie się wyświecał ten… Dodajesz coś takiego jak kilometraż chyba, że co 10 kilometrów ci pokazuje
Kacper (Gość): Mhm.
Rafał (Prowadzący): właśnie te 10, 20, 30 kilometrów i bardzo fajnie to wygląda.
Kacper (Gość): Mhm, mhm, mhm.
Rafał (Prowadzący): Oczywiście można sobie na pierwszy rzut oka widać, gdzie np. planować przystanki itd.
Kacper (Gość): Mhm, mhm.
Rafał (Prowadzący): Mega, very nice touch.
Kacper (Gość): Super. A to też jest po feedbacku użytkowników. Tam kilka osób o to prosiło i zrobiłem.
Rafał (Prowadzący): No właśnie, no. Więc to jest super, korzystajcie z VeloPlanner, zgłaszajcie Kasperowi feedback. Sezon, sezon rowerowy już turystyczny już praktycznie się zaczął. Tak więc myślę, że będziesz miał dużo feedbacku, dużo pracy przed tobą.
## Inne aplikacje
Rafał (Prowadzący): Ale powiedz, oprócz VeloPlanner, to jakich jeszcze aplikacji używasz, będąc na wycieczce rowerowej?
Kacper (Gość): Na wycieczce rowerowej, to korzystam jeszcze z Google Maps oczywiście, tam jest jak szukam restauracji i dodam też warstwę z restauracjami, z barami, z jedzeniem do VeloPlanner, ale Google Maps ma opinie i to jest też ważne dosyć. Więc póki jeszcze ten taki element społecznościowy się nie rozwinie na VeloPlanner, to będę korzystał jeszcze dalej z Google'a, żeby znaleźć jakieś usługi. Z czego jeszcze korzystam? Po tej pory korzystałem z pogody, ale też już jest na VeloPlanner.
Rafał (Prowadzący): A skąd zaciągasz daną pogodzie?
Kacper (Gość): Jest taki serwis zewnętrzny, który znowu korzysta pod spodem z różnych modeli pogodowych w zależności od regionu, czyli to z różnych miejsc. Ja jeszcze chcę dodać taką warstwę na mapie, że będą strzałki na całej mapie jak wiatr wieje. To jak będzie ktoś chciał KOM-y na Stravie bić, to będzie wiedział czy jechać w lewo czy w prawo na przykład.
Rafał (Prowadzący): Aha, no tak. Czy na przykład najpierw siąść do pociągu i wracać, czy jechać i wrócić pociągiem, tak?
Kacper (Gość): Tak, tak. Na przykład. Tak, będzie zaznaczony wiatr jak wieje na całej mapie. I radar pogodowy też będzie deszczowy, czyli chmury deszczowe na mapie będą. Ale to za jakiś czas. Ale z czego jeszcze korzystam na trasie? Bo ogólnie jeszcze korzystam ze Stravy. Na przykład w sezonie takim wakacyjnym, jak trochę się chcę pościgać, to korzystam ze Stravy właśnie premium, żeby mieć te segmenty i móc sobie robić jakieś swoje wyzwania sportowe. A tak to jakoś tak więcej nikogo do tej pory też korzystało. Korzystałem z Komuta jeszcze, póki VeloPlanner nie powstał do planowania tras. A teraz mam nadzieję, że będę tylko w tym sezonie z VeloMapy z VeloPlanner również korzystał.
Rafał (Prowadzący): No tak.
Kacper (Gość): No i ze Stravy sportowej, no.
Rafał (Prowadzący): OK, no to u mnie to są mapy.cz, czyli w sumie twoja konkurencja, ale to do nawigacji, a mam nadzieję, że jak będzie kiedyś nawigacja w VeloMapie, w VeloPlanner, to się przesiądę, bo lepiej wspierać nasz polski produkt, a nie czeski. No ale oni fajnie to mają rozwiązane, na rower to jest moim zdaniem w tej chwili najfajniejsza taka, może nie sportowa, ale turystycznie bardziej. No a jeśli chodzi o takie sportowe to. Ja zawsze na Apple Watch'u łączam po prostu natywny, natywny trening, czyli ten
Kacper (Gość): Mhm.
Rafał (Prowadzący): systemowy i potem sobie dopiero do Stravy importuję.
Kacper (Gość): A jeszcze właśnie z Garmina korzystam z komputera dedykowanego, więc ja tam mam nawigację, to z tego oczywiście korzystam.
Rafał (Prowadzący): A no tak no. No tak, no bo do Garmina też masz z VeloPlanner sobie GPX-a wrzucić, nie?
Kacper (Gość): Po prostu można pobrać, no na razie to jest tak manualnie, trzeba pobrać GPX i trzeba zaimportować w Garminie, ale właśnie niedługo będzie wysyłka jednym przyciskiem.
Rafał (Prowadzący): No tak. Czyli taką integrację planujesz.
Kacper (Gość): Tak, będzie trzeba połączyć konta z Garminem i wtedy będzie można jednym guzikiem wysłać sobie na urządzenie.
Rafał (Prowadzący): Zanim skończymy, wróćmy jeszcze do tego tematu kont premium. Właśnie wspomnieliśmy, że dzisiaj odpaliłeś te konta premium, więc może powiedz trochę, jakie są funkcje premium już w VeloPlanner? Ile kosztuje?
Kacper (Gość): gabinet GPS.
## VeloPlanner Premium
Rafał (Prowadzący): Ile kosztuje premium i jak to w ogóle wygląda twoje podejście do utrzymania się na tym produkcie? Czy planujesz przychody tylko właśnie z funkcji premium, czy może jesteś też otwarty na zewnętrznych inwestorów i chcesz też pójść tą drogą jak Komoot?
Kacper (Gość): Podchwytliwe pytanie. To tak, to od premium zacznę. Nawet już wczoraj, czyli w niedzielę odpaliłem tak jeszcze trochę po cichu i się okazało, że przez pierwszą chyba godzinę, czy dwie, cztery osoby zasubskrybowały, także super, dzięki takim wczesnym wspierającym. Dzisiaj już poszedł newsletter i informacje na social media, także też się pojawiło już trochę nowych subskrypcji, także bardzo to jest motywujące.
Co to daje?
Kacper (Gość): W tym momencie konta premium dają właśnie pogodę na trasie i dodatkowe mapy, czyli satelitę i mapę terenu, czyli cieniowanie i izolinie na mapie. I brak reklam. Jeszcze reklam nie ma w podstawowej, jakby bezpłatnej wersji, ale jakieś tam się pojawią takie nienachalne reklamy. Plus konta, subskrypcja premium też wspiera projekt. To jest chyba też duże - dużo ludzi chce po prostu wesprzeć polski projekt, który funduję sam z własnej kieszeni bez inwestorów zewnętrznych.
Będą też dodatkowe różne funkcje premium takie jak np. ostatnio też to feedback użytkownika, czyli integracja ze Street View. Czyli w tym momencie jak klikniesz prawym przyciskiem to możesz się przenieść do Google Maps, ale będzie integracja w VeloPlanner, czyli się pojawi jakieś okienko i zaznaczy się to od razu na szlaku jak wygląda okolica.
Rafał (Prowadzący): Aha, czyli będzie można sobie podejrzeć w VeloPlanner jak dane miejsce wygląda na Street View, tak? Dobrze rozumiem.
Kacper (Gość): Tak, tak, tak, tak. Będzie to funkcja płatna, bo za to też będę musiał płacić, za tą integrację z Googlem, więc to nie może być publicznie dostępne.
Rafał (Prowadzący): No tak, oczywiście, no.
Kacper (Gość): I takie, różne tego typu, takie dodatkowe, powiedzmy, funkcje, które ułatwią planowanie trasy będą. Też myślałem, że może też w innym modelu to zrobię, że nie. No ale to jeszcze na razie zobaczymy. Na razie będą dodatkowe takie funkcje typu właśnie pogoda, mapy i jakieś fajne integracje jak Street View. Może na terenie roku też.
A czy jestem otwarty na inwestorów zewnętrznych? To myślę, że tak, ale to wszystko zależy właśnie, czy jeżeli to jest inwestor typu VC, który chce za 10 lat zarobić razy 100, czyli to się będzie wiązać z tym właśnie tak, że trzeba będzie wyciągnąć jak najwięcej, no nie, żeby wykorzystać społeczność, ale no jakby powiedzmy...
Rafał (Prowadzący): No, rozumiem. Po prostu maksymalizować pod KPI-e finansowe.
Kacper (Gość): Tak, żeby później to sprzedać właśnie komuś, no to chyba nie chciałbym, chciałbym zbudować stabilny biznes, który utrzyma mnie i może jakiś mały zespół, to by był taki główny cel. Czyli też zrobić projekt, który jest na tyle przydatny, że ludzie chcą za niego płacić. To jest taka idea w tym momencie, ale też...
Rafał (Prowadzący): Tak, to jest też najlepsza forma pozytywnego feedbacku, jak ci użytkownicy głosują swoim portfelem i rzucają w ciebie pieniędzmi, bo to naprawdę buduje poczucie własnej wartości i to poczucie, że robisz coś rzeczywiście, że dostarczasz wartość.
Kacper (Gość): Tak, to jest na pewno właśnie bardzo przyjemne uczucie. Jakieś reklamy i współprace też będą wchodzić w grę, ale też bym chciał reklamować.
Już mam, jeszcze to nie jest podpisane, ale będziemy właśnie fajne działania zrobić z taką marką rowerową, także stay tuned. I to będą też takie, to nie będą zwykłe reklamy typu banery, tylko stworzymy fajne treści, czyli różne szlaki gravelowe, fajne sprawdzone kolekcje tras rowerowych. I też już mam jedną taką współpracę z niemiecką organizacją. To też będę reklamować Niemcy jako cel podróży, ale z tej całej współpracy też powstaną fajne treści, przewodniki o szlakach rowerowych w Niemczech.
Rafał (Prowadzący): Czyli jak dobrze rozumiem, nastawiasz się na takie współprace, które też dadzą wartość dodaną dla użytkowników.
Kacper (Gość): Tak, bo inaczej chyba nie ma sensu, jak po prostu byłby jakiś billboard, baner, pop-up wyskakujący, kup, nie wiem, nowy rower, no to może to jakoś zadziała, ale no właśnie chyba fajniej jest stworzyć coś przydatnego też dla użytkowników, czyli właśnie jakieś fajne szlaki rowerowe, gravelowe, które są sprawdzone przez lokalnych ekspertów.
Rafał (Prowadzący): A powiedz jeszcze, a propos funkcji premium, to wspomniałeś, że widok z satelity, to skąd są te dane? OpenStreetMap chyba nie ma satelity, czy ma?
Kacper (Gość): Nie, nie, nie. To też jest właśnie, dlatego też to jest funkcja płatna, bo to są, ja też na to płacę dostęp, czyli jest firma, która zbiera, kupuje zdjęcia satelitarne z całego świata, łączy w jedną wielką mapę i udostępnia, właśnie, programistom, znaczy, udostępnia jako produkt płatny.
Rafał (Prowadzący): I one są na bieżąco aktualizowane? Jak często, nie wiesz?
Kacper (Gość): To też wszystko zależy od danego kraju, bo te zdjęcia, no są satelity, ale też widziałem, chyba są, właśnie muszę to czytać. Przypadkiem też nie są takie zdjęcia satelitarne jak, nie satelitarne, tylko lotnicze właśnie, bo niektóre są bardzo dokładne, no chyba, że właśnie satelity są teraz tak dokładne. Patrzyłem swoją okolicę, to przynajmniej rok opóźnienia jest, ale to też nie jest tak źle, bo Google Maps chyba jeszcze niedawno pokazywał starsze u mnie zdjęcia z okolicy, więc...
Rafał (Prowadzący): To też muszę sprawdzić swoje.
Kacper (Gość): Właśnie u mnie jest budowa i tej budowy nie było.
Rafał (Prowadzący): No tak, właśnie to w Polsce łatwo to sprawdzać, bo dużo się buduje, nie?
Kacper (Gość): Właśnie ścieżki nowe możemy zobaczyć jak się gdzieś budują.
Rafał (Prowadzący): Tak. OK, a powiedz jeszcze ile kosztuje premium, bo o tym jeszcze nie powiedzieliśmy.
Kacper (Gość): Tak. W tym momencie to jest 40 złotych na rok. To jest cena promocyjna, czyli na razie, na razie to jest taka dla powiedzmy
Rafał (Prowadzący): No to jest mega tanio.
Kacper (Gość): wczesnych użytkowników cena i ona później regularna cena będzie myślę, że około dwa razy większa. No zobaczymy jeszcze tą cenę na pewno będzie większa cena później, ale wszyscy ci co teraz jakby zakupią tą subskrypcję to zostaną już jakby na wiecznej zniżce, czyli ta cena będzie zawsze taka zniżkowa. Zawsze będzie cena później niższa niż w stosunku do regularnej.
Rafał (Prowadzący): Ale co, zawsze będzie to 40 złotych na rok? Ja bym tego nie obiecywał, znam to doświadczenie.
Kacper (Gość): Nie obiecuję właśnie. Nie, nie, ja obiecuję i tam też jest teraz na stronie napisane, że ta zniżka zawsze będzie, czyli jakaś będzie zniżka, czyli ci użytkownicy, którzy teraz kupią premium zawsze będą płacić mniej niż późniejsi użytkownicy, bo nie mogę powiedzieć, że 40 złotych, bo nie wiem na przykład koszt serwera nagle albo tych zewnętrznych dostawców
Rafał (Prowadzący): Niż cena nominalna.
Kacper (Gość): w pewnym momencie Google strasznie podniósł ceny za mapy. Też takie coś może się wydarzyć, to no nie będę mógł może czegoś oferować w takiej cenie, więc... Ale zniżka, taka już zniżka kilkudziesięcioprocentowa zawsze będzie.
Rafał (Prowadzący): No tak, jasne. Okej, a czy ta zniżka obejmuje tych, co wsparli cię na zrzutce?
Kacper (Gość): Tak, tak też, też tak, tak samo właśnie wszyscy ludzie, co wsparli nas na zrzutce mają już w tym momencie premium i oni będą traktowani jako tacy, jeszcze nie wiem jak to nazwać po angielsku to jest early adopters, a po polsku nie wiem jak to sformułować jeszcze.
Rafał (Prowadzący): Wczesny adapter, rzeczywiście nie wiem czy jest polski odpowiednik.
Kacper (Gość): Jesteś tacy... Właśnie... Niektóre, właśnie trochę po angielsku łatwiej niektóre rzeczy nazwać, szczególnie w takim świecie IT, startupowym.
Rafał (Prowadzący): Tak, zdecydowanie. OK, no to jak najbardziej. Ja też z aplikacji, z których lubię korzystać i z których regularnie korzystam, na których polegam, to zawsze chcę za nie płacić, bo wtedy wiem, że są do tego, żeby one nie znikły nagle, albo nie stały się, nie rozwinęły się w złym kierunku, więc warto płacić za usługi, z których korzystacie. Szczególnie, że 40 złotych na rok to są dwie kawy w kawiarni.
Kacper (Gość): No, w tym momencie tak, to jest cena kawy.
Rafał (Prowadzący): Więc naprawdę warto, bo produkt, który stworzyłeś jest bardzo fajny, ma bardzo takie odczucie korzystania z niego. Naprawdę w porównaniu do tych wszystkich innych aplikacji mapowych to to jest. Myślę, że to jest nowa jakość i trzymam za Ciebie duże... Trzymamy kciuki, a Wy słuchacze, rzucajcie w Kacpra pieniędzmi
Kacper (Gość): Super, dziękuję.
Rafał (Prowadzący): I korzystajcie i jeździjcie na rowerze z VeloPlannerem.
## Outro
Rafał (Prowadzący): Mi się pytania w notatce skończyły, nie przychodzi mi już nic nowego do głowy. Czy chciałbyś coś jeszcze dodać, czy może jest coś ważnego o VeloPlanner, o czym jeszcze nie powiedziałeś?
Kacper (Gość): Nie wiem, chyba plany mniej więcej na przyszłość powiedziane, jakie są cele, więc chyba wszystko, mamy, nie ma co. Może zrobimy po sezonie kolejny odcinek wtedy. Nie ma co teraz przedłużać może.
Rafał (Prowadzący): Zobaczymy jak te przewidywania się sprawdziły, więc chętnie wrócę. A ja muszę się wziąć też za planowanie wycieczek na ten sezon, bo przez to
Kacper (Gość): No, już co jest, co jest?
Rafał (Prowadzący): już czas, ale sam jeszcze nie wiem, kiedy jakieś wakacje rowerowe będą, bo teraz u mnie sytuacja taka bardzo dynamiczna. Nie wiadomo, czy będzie jakiś etat, czy nie. Czy tutaj podcast się będzie rozwijać? Zobaczymy. Tak więc na razie jest wszystko na takich wariackich papierach.
Kacper (Gość): Jakieś wyzwanie ciekawe, nie?
Rafał (Prowadzący): Ale nie narzekam, żeby nie było, bo są nowe wyzwania, jest nowa energia, jest bardzo fajnie. I właśnie dzięki temu poznaję takich ludzi jak ty, Kacper, i naprawdę jestem zadowolony. Dostaję dużo feedbacku do podcastu, więc dzięki też wam słuchaczom. OK, to myślę, że dojechaliśmy do końca tej ścieżki. Wszystkie linki o rzeczach, o których mówiliśmy znajdują się w notatkach do tego odcinka pod adresem rowerydlaumyslu.pl/12 jak 12 odcinek podcastu. Będzie oczywiście też link do VeloPlanner, tak więc jeśli jeszcze nie znacie narzędzia to kliknijcie, załóżcie sobie konto i planujcie swoje wyprawy rowerowe z VeloPlannerem. No cóż, w notatkach znajdziecie też formularz do kontaktu, więc jeśli macie jakieś zapytania, bo chcecie zostawić feedback to zapraszam. Do Kacpra do VeloPlanner to też będzie link do tego formularza feedbackowego do zgłaszania feedbacku, o którym mówiliśmy. No i co najważniejsze. Jeśli nie byliście jeszcze dzisiaj na rowerze to idźcie pojeździć. Wasz umysł wam podziękuje. To był dwunasty, turystyczno trochę technologiczny odcinek podcastu Rowery dla umysłu. Ja nazywam się Rafał Sobolewski, a moim gościem był dzisiaj.
Kacper (Gość): Kacper Goliński
Rafał (Prowadzący): Dziękujemy za słuchanie i do usłyszenia w kolejnym odcinku oraz do zobaczenia na szlakach.
Kacper (Gość): Do zobaczenia. Cześć.
Twórcy i goście

